główny baner na stronie głównej

POMOC DLA OBYWATELI UKRAINY

Pomoc dla obywateli Ukrainy - informacje

Punkty informacyjne dla obywateli Ukrainy funkcjonują na:

- Dworcu Wschodnim (ul. Kijowska 20, hala główna – szklany kontener) czynny w godzinach 8:00-20:00;

- Dworcu Zachodnim (al. Jerozolimskie 142) – w Punkcie Obsługi Pasażera; czynny w godzinach 8:00-20:00.

Od 28 lutego br. funkcjonuje punkt recepcyjny dla uchodźców na Dworcu Zachodnim (autobusowym) w Warszawie, w którym obywatele Ukrainy będą mogli otrzymać doraźną pomoc po wjeździe do Polski (m.in. pomoc medyczną, informacje dotyczące pobytu, zakwaterowania). Pomoc jest udzielana niezależnie od tego, czy obywatel Ukrainy się do niego zgłosi.

W ww. punktach osoby potrzebujące pomocy otrzymają informacje w języku m.in. ukraińskim.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki uruchomił też całodobową infolinię pod numerem 987, obsługiwaną również w języku ukraińskim.


BEZPŁATNA POMOC MEDYCZNA DLA UCHODŹCÓW Z UKRAINY

Uruchomiona została platforma Lekarze dla Ukrainy, na której specjaliści oferują bezpłatne konsultacje i telekonsultacje w języku ukraińskim i rosyjskim. Z każdą chwilą dołącza coraz więcej lekarzy.
Brawa dla nich oraz dla Telemedi, bez których platforma by nie powstała!  

Przejdź na stronę: lekarzedlaukrainy.pl

CO TY MOŻESZ ZROBIĆ?

Przekaż informację o naszej akcji znajomym, a najlepiej udostępnij ją w swoich mediach społecznościowych. Niech wszystkie potrzebujące osoby dowiedzą się, że mogą otrzymać bezpłatną pomoc lekarską!
 


INFORMACJA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA

W odpowiedzi na wzmożone przekraczanie granic przez osoby narodowości ukraińskiej, w związku z konfliktem zbrojnym trwającym na terytorium Ukrainy, od 25 lutego 2022 roku, Minister Zdrowia wprowadził możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19.

Warunkiem nabycia prawa do szczepienia jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość (w tym: dowód osobisty, paszport oraz tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca - TZTC).

Lekarz ma prawo i powinien wystawić skierowanie na szczepienie za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. Wystawiając skierowanie, w polu „dane pacjenta” powinien wybrać „Inny identyfikator” (zamiast „Numer PESEL”) i wprowadzić numer dokumentu, jakim posługuje się uprawniony cudzoziemiec.

Ważne, aby na każdym etapie procesu realizacji szczepienia posługiwać się dokładnie tym samym  dokumentem tożsamości, który posłużył do wystawienia e-skierowania.


Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Całodobowa infolinia NFZ udziela pacjentom informacji w kilku językach, tym w polskim i ukraińskim. Zwiększona jest obsada infolinii o dodatkowych konsultantów, którzy posługują się językiem ukraińskim. Obsługa w języku ukraińskim w najbliższym okresie będzie zapewniona również w salach obsługi klientów w oddziałach wojewódzkich NFZ.

 • Pod numerem bezpłatnej infolinii NFZ: 800 190 590 (Telefoniczna Informacja Pacjenta) można uzyskać np. informacje, gdzie znaleźć pomoc medyczną.
 • Wzmocnienie obsady infolinii pozwoli obsłużyć większą liczbę połączeń od obywateli Ukrainy, którzy przebywają w Polsce, w związku z konfliktem zbrojnym w swoim państwie.
 • Także obsługa pacjentów w stacjonarnych placówkach NFZ będzie dostępna w języku ukraińskim.

 Połączenie jest bezpłatne. Infolinia pracuje całą dobę, przez 7 dni w tygodniu, także w święta. Konsultanci udzielają informacji w kilku językach: polskim, ukraińskim, angielskim i rosyjskim.

Dzwoniąc pod numer 800 190 590 dowiesz się:

 • gdzie znajdziesz najbliższą placówkę medyczną: poradnię lekarza rodzinnego (POZ), pomoc medyczną w nocy (między godzinami 18.00 – 8.00 rano następnego dnia) lub szpital,
 • gdzie jest najbliższa apteka,
 • jak postępować w sytuacji zakażenia koronawirusem, jak otrzymać skierowanie na test pod kątem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz gdzie pobrać wymaz do badania,
 • jak zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19

Szczepienia dla osób z Ukrainy przebywających w ośrodkach zakwaterowania na obszarze Mazowsza - wykaz punktów do pobrania w poniższym pliku.


 

Najnowsze aktualności

 • litera i na czerwonym tle
  Wsparcie dla polskich rodzin…

  Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Dziekanowie Leśnym zaprasza polskie rodziny, które przyjęły do swoich domów…

 • Flagi Polski i Ukrainy oraz inforacja o numerze pesel
  Numer PESEL dla obywateli…
 • Pomoc prawna
  Pomoc prawna - dla ofiar…

  Darmowa pomoc prawna dla ofiar wojny w Ukrainie